Урок-підсумок. «Прощаємося з уроками, а не з літературою…»



                           Тема:  Урок-підсумок.   «Прощаємося з уроками, а не з літературою…»
Мета: узагальнити та систематизувати вивчений протягом року матеріал; розвивати увагу і кмітливість, комунікативні навички, уміння працювати в групі, формувати кругозір, світогляд учнів; виховувати повагу до загальнолюдських цінностей, естетичні смаки,  прищеплювати любов до літератури.
Оснащення: «портретна галерея» письменників, виставка їх творів, узагальнюючі таблиці;

Тип уроку: систематизація та узагальнення вивченого. Урок-гра.

ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
II. Мотивація навчальної діяльності
Викладач. Світ художньої літератури різноманітний і майже неосяжний. Але кожна людина, яка прагне бути освіченою, повинна ознайомитися з «вершинами» — найвидатнішими письменниками світової літератури та їх творами. У цьому навчальному році ми здійснили мандрівку в ХІХ століття й, можливо, відкрили для себе, що деякі цінності не змінюються з часом, є цінностями вічними — любов, дружба, честь, порядність, доброта. І якими б різними не були люди, їм хочеться саме цього. Хто ж обирав інші для себе пріоритети — владу, багатство — неодмінно розчаровувався, зазнавав нищівної поразки. Сьогодні ми ще раз повернемося до творів, їх героїв, ідей, над якими розмірковували на уроках літератури, та спробуємо осягнути їх значення, естетичну привабливість із позицій людини ХХІ століття.
 III. Оголошення теми й мети уроку  та правил гри.
Група поділяється на три  команди. Методом жеребкування з’ясовується порядок участі  команди в змаганнях. Особливість гри полягає в тому, що кожне питання коштує певну кількість балів. Є п’ять блоків завдань  різного рівня складності.  Виграє та команда, яка набрала найбільшу кількість балів.

IV. Узагальнення та систематизація вивченого
    1. Книги - морська глибина!
     Хто в них пірне аж до дна,
     Той, хоч і труду мав досить,
     Дивнії перли виносить.
                                           І. Франко
Завдання 1-го блоку    ( вартість  правильної відповіді – 1 бал)
Кожне запитання має чотири варіанти відповідей, вибрати ж треба одну, правильну.

І група
 1. Вкажіть характерні ознаки реалізму як літературно-мистецького напряму.
     А.  Музичність і нечіткість смислу фрази, навіювання певного настрою; 
     Б.   Наявність героя –носія однієї домінуючої пристрасті.
     В.   Порушення всіх норм і правил. Герой –самотній бунтівник.
     Г.   Правдоподібне зображення життя людини та суспільства, аналіз законів суспільного розвитку.
 2. Представником якої літературної доби був Оноре де Бальзак?
      А.  « Золотої доби»класичної прози;                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                          
      Б.   «Золотої доби» європейської поезії;
      В.  «Золотої доби» європейської драматургії;
      Г.   «Золотої доби» класицистичної прози.
 3. Позначте прізвища героїв роману Ф. Достоєвського «Злочин і кара»
       А. Ленський,Ларін,Зарецький;
       Б.  Чичиков,Ноздрьов,Манілов;
       В.  Левін,Вронський,Облонський;
       Г.  Лужин,Свідригайлов,Лебезятников.                                                                                
 4. Який вірш став поетичним маніфестом збірки Волта Вітмена «Листя трави»
       А. «Пісня про самого себе…»;
       Б.  «Я співаю про тіло електричне»;
       В.  «Йдучи травою степовою.»;
       Г.   «Про Францію зоря».
 5. У якому вірші Шарля Бодлера порушено проблему «поет і натовп»?
       А. «Вечорова гармонія»;
       Б.  «Альбатрос»;
       В.  «Відповідності»;
       Г.   «Гімн красі».
 6. Яка теорія перетворює Доріана Грея  на злочинця?
        А. Новий гедонізм;
        Б.  Ніцшеанство; 
        В.  Нігілізм;
        Г.  Фрейдизм.

ІІ група
   1. Вкажіть представників французького реалізму.
       А.  Стендаль,  Оноре де Бальзак, Гюстав  Флобер.
       Б.  Джейн Остен, Чарльз Діккенс, Шарлотта Бронте.
       В.  Ф.Достоєвський, І. Гончаров, Лев Толстой.
       Г.  Марк Твен , Джек Лондон, Теодор Драйзер.
   2. Свідком  якої битви став Стендаль під час служби в наполеонівській армії?
       А.  Бородинської;
       Б.  Трафальгарської;
       В.  Поблизу Ватерлоо;
       Г.  Поблизу Аустерліцу.
   3. Який  головний  вибір зробила у своєму житті Анна Кареніна?
       А. Любов до сина;
       Б. Кохання-пристрасть;
       В. Сімейне благополуччя;
       Г. Шлях до Бога.
   4. За  що в  1857р. Було засуджено книгу Шарля Бодлера  «Квіти зла»?
        А.  За натуралізм;
        Б.  За  естетизм;
        В.  За  символізм;
        Г.  За аморальність й реалізм.
   5. Що Поль Верлен вважав  основою символістської поезії (вірш  «Поетичне мистецтво»)?
        А.  Музикальність;
        Б.  Живописність;
        В.  Філософічність;
        Г.  Символічність.
   6. Хто з героїв роману Вайльда «Портрет Доріана Грея»,  намагаючись убити власну совість, убиває себе?
        А. Лорд Генрі Уоттон;
        Б.  Безіл Голуорд;
        В.  Доріан Грей;
        Г.  Сибі Вейн.

ІІІ  група
1. «Золотою добою» класичної прози називають:
      А.  ХІХст.;
      Б.  ХХст.;
      В.  ХVІІІст.;
      Г.  Межу  ХІХ  і  ХХст.
  2.  Куди у 1799р. Стендаль потрапив замість Політехнічної школи , до якої він мав їхати навчатися як кращій математик Центральної школи Гренобля?
       А.   У наполеонівську армію;
       Б.    У товариство карбонаріїв;
       В.   На державну службу;
       Г.   На торгову службу.
  3. Вкажіть , з якою метою Раскольніков вирішує вбити стару лихварку.
       А.   Щоб покращити своє матеріальне становище;
       Б.   Щоб довести правильність своєї теорії;
       В.   Щоб  Олена  Іванівна не подала на нього в суд за борги;
       Г.   Щоб  оселитися у квартирі лихварки.
  4. Яка із вказаних поезій є втіленням поетичного кредо Шарля Бодлера?
        А.   «Гімн красі»;
        Б.    «Відповідності»;
        В.    «Альбатрос»;
        Г.    «Вечорова гармонія» 
 5. Вкажіть, що Доріан Грей поціновував у житті.
       А.   Мистецтво , красу , насолоду , розкіш;
       Б.   Природу;
       В.   Кохання , сімейний затишок , злагоду у стосунках;
       Г.   Подорожі.  
  6.  Яким чином Гобсек виказав своє презирство до багатства графині де Ресто?
       А.   Пройшов брудними чоботами по килиму;
       Б.   Забрав під заставу каблучку з діамантом;
       В.   Відмовився йти до неї по гроші;
       Г.   Не захотів опростовувати її вексель

2. Життя прожить – не поле перейти,
Так кажуть вже у віці люди.
Герої ж вибір  свій зробили у житті
І відмахнулись:  «Якось воно буде..»

Завдання  2-го блоку. «Упізнай героя»    (Вартість  правильної відповіді – 2 бали)
За уривком твору потрібно впізнати героя

1.    «Весь жах заметілі здався їй ще прекраснішим тепер. Він сказав те саме, чого бажала її душа, але чого вона боялася розумом…»   (Анна Кареніна,  з роману «Аннна Кареніна»)
2.     «…він був напрочуд гарний із себе, з прекрасними темними очима, темно-русявий, стрункий, на зріст вище середнього».  (Родіон Раскольніков із роману Ф. Достоєвського «Злочин і кара»)
3.   «Висока й ставна жінка, у свій час мала славу першої красуні на увесь край, як кажуть тут у горах. У її зовнішності та ході було щось юне й простодушне. Ця наївна грація, сповнена невинності і жвавості, мабуть, могла б зачарувати парижанина м'якою прихованою палкістю.»  («Пані де Реналь,  «Червоне і чорне»)
4.    «Листя трави» — це єдина й найвідоміша збірка… (В. Вітмена)

1.   «Уперше я заговорив з ним про гроші. Він поглянув на мене і якось насмішкувато ворухнув бровами. Потім своїм тоненьким голоском, схожим на звук флейти, коли в неї забувають вставити мундштук, пропищав: "Я сьогодні розважаюся"».  (Гобсек з однойменної повісті О. де Бальзака)
2.   У кого «та тихо серце плаче»?  (У П. Верлена)
3.   Була в нього дивна звичка — ходити по наших квартирах. Прийде до вчителя, сяде й мовчить, і ніби за чимсь підглядає. Посидить отак, мовчки, з годину чи дві, і піде. (Бєліков,  «Людина у футлярі»)
4.  «Але навіть у найсолодші хвилини наш герой, будучи жертвою своїх безглуздих гордощів, намагався грати роль покорителя жіночих сердець…» (Жюльєн  Сорель,  «Червоне і чорне»)

1.   Птах — символ поета, величного в небі й безпомічного на землі. (Альбатрос з однойменної поезії
Ш. Бодлера)
2.  «Його обличчя чимось викликало довіру. З нього промовляла вся щирість юності, вся чистота юнацького запалу.»  (Доріан Грей, «Портрет Доріана Грея»)
3.    «Вона була чарівна у своєму простому чорному платті, чарівні були її повні руки з браслетами, чарівна тверда шия з ниткою перлів, чарівне кучеряве волосся розладнаної зачіски, чарівні граціозні лег­ кі рухи маленьких ніг і рук, чарівне це гарне обличчя у своїй жвавості; та було щось жахливе й жорстоке в її чарівності». (Анна Кареніна,  з роману «Аннна Кареніна»)
4. «Думаючи про пропаще, втрачене життя, він заграв, сам не знаючи що, але вийшло жалісне і зворушливе…»  (Яків Бронза  «Скрипка Ротшильда»)

3. Дружба з книгою – це свято,
Не було б його у нас,
Ми не знали так багато
Про новий і давній час.
                                С. Михалков
Завдання  3-го блоку.  « Знайди пару».  (Вартість  правильної відповіді – 3 бали).
 Завдання на відповідність. Поєднайте письменників та їхні твори.

 В. Вітмен                                                  «Злочин і кара»
О. де Бальзак                                             «Падло»
Ф. Достоєвський                                       «Пісня про самого себе»
Ш. Бодлер                                                  «Гобсек»

Ф.  Стендаль                                               «Скрипка Ротшильда»
А.  Чехов                                                     «П’яний корабель»
О. Уайльд                                                    «Червоне і чорне»
А.  Рембо                                                     «Портрет Доріана Грея»

Ч. Діккенс                                                    «Анна Кареніна»
П. Верлен                                                     «Поетичне мистецтво»
Гі де Мопассан                                            «Пригодии Олівера Твіста»
Л. Толстой                                                     «Місячне сяйво»

4. Хто багато книг читає, той багато дуже знає.
Книжка кожного навчить, як на світі треба жить.
Завдання 4-го блоку.  «Творча лабораторія митця».  (Вартість  правильної відповіді – 4 бали).
Визначити, кому з письменників належать вислови.
Ø  «Не для того живе людина, щоб стати багатим, а щоб стати щасливим.» (Стендаль.)
Ø   «Людина є таємниця. Її слід розгадувати...» (Ф. Достоєвський.)
Ø   «Художник — це той, хто творить прекрасне.» (О. Уайльд.)

Ø  «Найперше — музика у слові!» (П. Верлен.)
Ø  «Коли тебе зрадили - це все одно, що руки зламали . Пробачити можна, але от обійняти вже ніколи не вийде (Л.Толстой)
Ø  «Спогади, ви важче, ніж скелі…» (Ш.Бодлер.)

Ø   «Людина хоче все пройти й пізнати!» (В. Вітмен.)
Ø   «Нехай критики розходяться у поглядах,— художник залишається вірним собі.» (О. Уайльд.)
Ø   «Краса врятує світ» (Ф. Достоєвський.)

5. Література – світ безмежної краси,
Куди захочеш - потрапиш ти.
Лише одне запамятай -
Побільше творів ти читай!

Завдання 5-го блоку «Ода її Величності Літературі»     (Вартість  відповіді – 5 бали).
Висловити власну думку про своє   ставлення  до літератури

6. Додаткове завдання виразне читання напамять віршів улюблених поетів ХІХст.

V.Підбиття  підсумків уроку. Нагородження команд
    1. Вправа «Побажання» Учні висловлюють одне одному добрі побажання на майбутнє за «ланцюжком» (або в колі).
    2. Слово вчителя   Читання поезії Д.Павличка
У книги люди, наче бджоли в соти, 
Знесли духовний, чародійний мед. 
Сліпцеві очі ним потри, і в миг 
Побачить сонце й голубі висоти, 
Відчує мислі найстрімкіших літ. 
Збагне людські страждання і турботи, 
Поможе іншим темряву збороти, 
Рвучи з очей пов’язки чорних лент! 
Благословенна та ясна година, 
Коли Буквар до рук бере дитина, 
Коли читає „Кобзаря” юнак, 
Коли Франка „огромнії сонети” 
Підносять дух, коли говорять Гете, 
Шекспір, Міцкевич, Лермонтов, Бальзак. 

Немає коментарів:

Дописати коментар