Тема розділу: «Образ майбутнього
в літературі»
Р.Шеклі «Запах думки». Урок№1.
Тема уроку: Утвердження сили людської думки в
оповіданні Р.Шеклі «Запах думки».
Мета уроку: познайомити з життям і творчістю
американського письменника-фантаста Р.Шеклі, з поняттям наукова фантастика;
розвивати
навички зв’язного образного
мовлення, аналізу
художнього тексту та інтерпретації; формувати прагнення цілеспрямовано іти до
мети.
Література та обладнання: Р.Шеклі «Запах думки»; портрет
Р.Шеклі;іл-ії м.Нью-Йорк,о.Ібіца, м.Києва; схема-тлумачення «Наукова
фантастика»; назви оповідань: «Запах думки», «Демони», «Полювання», «Ритуал»,
«Необхідна річ»; іл-ія до оповідання «Запах думки»(зображення пантери), іл-ія
до повісті Р.Кіплінга «Мауглі».
Тип уроку: Комбінований
Хід уроку
Мені не потрібна вічність,
Мені достатньо миті.
Р.Шеклі
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань
1.
Перевірка домашнього завдання
(Твір-мініатюра « Майбутнє, яким хочу його бачити я.»)
2.
Ви створили реальний світ? А який?
3.
Дайте визначення поняття «фантастика».
(Фантастика — жанр художніх творів, в якому за допомогою додавання вигаданих, уявних елементів
створюється світ, відмінний від сьогоденного, реального. Основною ознакою
фантастики є наявність у творі фантастичного допущення — фактора, який не
зустрічається або неможливий в реальному світі.)
4. Назвіть письменників – фантастів.
III. Вивчення нового матеріалу
1. Слово вчителя
--- Зверніть увагу на епіграф: « Мені
не потрібна вічність, мені достатньо миті». Як ви розумієте ці слова?
- Належать вони відомому американському
письменнику-фантасту, нашому сучаснику Р. Шеклі, портрет якого ви бачите в
центрі «Ілюстративного калейдоскопу».
2. Повідомлення теми і мети уроку
3. Робота з «Ілюстративним калейдоскопом»:
(В
центрі портрет Р.Шеклі, навколо нього іл-ії м. Нью-Йорка, о.Ібіца(Іспанія), м.
Києва та назви оповідань: «Запах думки», «Демони», «Полювання», «Ритуал».
«Необхідна річ»).
- Сьогодні у нас з вами 1-ий урок за творчістю
відомого американського письменника-фантаста Р. Шеклі. Перед вами портрет Р.Шеклі.
Що ви можете сказати про цю людину? ( вже немолодий (прожив 77 років), в
окулярах, з посмішкою на обличчі, спостережливий та уважний)
-
Навколо портрета – три місця, де Р.Шеклі відчував себе щасливим.
Місто
Нью-Йорк. Тут він народився в 1928 році(запис у зошит), тут в 60-і роки XX ст. він надрукував свої
фантастичні оповідання, які прославили його ім’я, принесли матеріальний
статок.Серед них – «Запах думки», «Демони», «Полювання», «Ритуал», «Необхідна
річ»(запис у зошит під заголовком «Найвідоміші оповідання»)та інші.
Острів
Ібіца, що розташований у Європі, в Іспанії.Тут Шеклі прожив не один рік,
створив повісті, деякі романи, відчував себе кожної миті щасливим на морському
узбережжі.
Місто
Київ.До нас в Україну Р. Шеклі приїздив у 2005 р. на літературне зібрання
письменників- фантастів за запрошенням. В Україні Шеклі відчував себе
щасливим,бо його шанували більше, ніж на батьківщині в Америці.В нього була
думка оселитись в Криму на березі Чорного моря. Але ця мрія не здійснилась. Раптово
письменник тяжко захворів, українські шанувальники його творчості зібрали
кошти, щоб тяжкохворий Р.Шеклі повернувся лікуватись додому в Америку.Та після
складної операції письменника не стало. Він пішов з життя у грудні 2005р.,
залишивши після себе силу-силенну фантастичних оповідань, повістей, романів,
сценаріїв до фільмів і, навіть, сценаріїв до комп’ютерних ігор.
4. Первинне розуміння тексту
-
Які почуття переповнювали вас, коли ви читали оповідання Р.Шеклі «Запах
думки»?
-
Чи сподобався твір? Чому?
-
Що ви можете сказати про назву оповідання?
-
У чому незвичність цієї назви? (Думка не має запаху).
-
Яка думка, на ваш погляд, буде слушною: оповідання Р.Шеклі «Запах думки» є
казковим чи фантастичним? Чому? (Назва твору фокусує увагу на неіснуючому в природі
явищі, що надає твору фантастичного забарвлення).
5. Робота з літературним поняттям наукова фантастика за
схемою-тлумаченням:
Наукова фантастика
↓
досліджуються
прогнозуються
↓
наслідки
↓
наукової думки
↓
для
життя людини
(Запис у
зошит словесного пояснення: наукова
фантастика – це література, в якій досліджуються, прогнозуються наслідки
наукової думки для життя людини.)
6. Бесіда за змістом оповідання
Р.Шеклі «Запах думки»
-
Хто головний герой оповідання «Запах думки»?
-
Професія Лероя Кліві? (Міжзоряний поштар)
-
У яку критичну ситуацію він потрапив? (Зламався пошто літ – 243).
-
Яке рішення прийняв Кліві? (Сідати на першій кисневій планеті). Це його
врятувало?
-
Отже, Лерой Кліві завдяки силі своєї думки зумів
врятувати собі життя.Цей важливий висновок давайте занесемо у схему, назва якої
відповідає ключовому поняттю теми нашого уроку: «Сила думки».Уособленням сили
думки в оповіданні є головний герой
Лерой Кліві. Надалі важливі висновки теж будемо заносити до ціє схеми.
-
Якою герой побачив планету З-М-22?(Відповідь зачитайте).
-
Чи схожа вона на Землю? Чому?(Вкажіть художні деталі).
-
Чи можна планету З-М-22 назвати обмеженим простором для Кліві? Чому?
-
Чому герой
перебував у блаженному стані? («…цілком відокремився від власного тіла. Лише
чистий розум витає в повітрі. Усі клопоти, переживання зосталися в тому
тлінному тілі; сам же Лірой — вільний»)
-
В свій чи чужий світ потрапив герой? (Чужий). (Схема). Чому? (Виник
конфлікт: Кліві – неземна цивілізація) (Світ людини – світ тварин )
- Що ж було
фантастичним для Кліві на цій планеті?(Відповіді підтвердіть рядками з тексту).( Він роздивився довкола й побачив невеличке
звірятко, що пробігало неподалік. Розміром воно було як білочка, тільки з
кошлатим зеленим хутром. Коли воно наблизилось. Лірой уздрів, що у звіряти
немає ні очей, ні вух. Це його не здивувало. Навпаки, чомусь здалося, що саме
так тваринка й має виглядати. А чому, до біса, у білки повинні бути очі та
вуха? Краще б білочкам не бачити тортур і страждань, якими сповнений цей світ,
і не чути зойків болю...)
-
Що Кліві здивувало в поведінці білки та вовка? («сліпий полює на сліпого»)
-
Яким же чином звірі полювали один на одного?
-
Що таке телепатія? (Властивість передачі думок без допомоги фізичних органів
чуття).
-
Хто для Кліві був найбільш небезпечним? Якою він побачив пантеру?(Відповідь
зачитайте).
-
Давайте прослідкуємо послідовно у
тексті, крок за кроком, які шляхи порятунку завдяки силі своєї думки обрав
Лерой Кліві.(Всі результати текстового дослідження заносяться у схему «Сила думки»).
-
Яка саме думка остаточно врятувала Лероя Кліві від ворогів, а отже і від
смерті?
(Останній запис до схеми «Сила думки»).
Сила думки
↓
(Лерой Кліві)
↓
сів на З-М-22
↓
не думати про пантеру
↓
думати про інше
↓
уявити себе самицею пантери
↓
його не
існує
I
пантера
I
змія
I
птах у
небі
I
уявити себе кущем
↓
уявити себе трупом
↓
уявити себе
смолоскипом
- А які
якості допомагають вижити Кліві?
(Йому допомагають
такі якості, як:
-врівноваженість і спокій (він не
розгубився , коли побачив . що корабель потрапив в аварійне становище),
- дисциплінованість
(Покидаючи зореліт,
не забуває про сумку з поштою, яку не кидає навіть тоді, коли знаходиться в
небезпечних ситуаціях),
-Мужність і витримка
(Намагається
опанувати свої думки і не панікувати.),
- цілеспрямованість,
(Старається зрозуміти
закон виживання на незнайомій планеті. «Боровся з планетою за її правилами і
переміг»)
7. Презентація творчої роботи (іл-ія пантери):
-
Один з учнів отримав випереджальне творче завдання: після знайомства із
змістом оповідання Р.Шеклі «Запах думки» намалювати пантеру такою, якою він її
уявляє.Слово автору ілюстрації...
(Прогнозований текст презентації: «На ілюстрації я зобразив пантеру такою,
якою вона описана в оповіданні:жовто-бурого кольору, без вух, без очей. Стоїть
на пагорбі, поряд висока трава. В тексті пантера зображена злою,жорстокою, хоче
загризти Кліві, тому в неї вишкірені зуби.)
8. Робота з ілюстрацією до книги Р.Кіплінга «Мауглі»:
-
А ця ілюстрація знайома? Хто зображений?
-
Дійсно, це ілюстрація до казкової повісті англійського письменника XIX ст. Р. Кіплінга
«Мауглі». Одним із персонажів цього твору є пантера Багіра. Але ця пантера
навпаки захищала головного героя, хлопчика на ім'я Мауглі, від усіх небезпек.
Вона була дуже доброю по відношенню до Мауглі, бо любила його.
В оповіданні
Р.Шеклі «Запах думки» саме смолоскип, тобто вогонь, врятував Кліві життя, так само і в повісті Р. Кіплінга
«Мауглі» герой рятує собі життя з допомогою Червоної квітки, тобто вогню. Як
бачимо, світова література багата на паралелі.
Вогонь у творі «Запах думки» має символічне
значення. Сила вогню, здатна все змітати на своєму шляху, символізує силу
людського розуму. Надзвичайні обставини виявляють в людині
можливості, про які вона і не здогадується. За допомогою лише сили думки герой перемагає чужу планету.
Справжній гімн людині і її розуму.
- Символом чого є тварини? (Звірі, що
живуть на невідомій планеті, майже нічим не відрізняються від звичайних. І тому
в цьому ми бачимо алегорію цих образів. Образи хижаків – це не що інше як
уособлення небезпек сучасності, що підстерігають людину: алкоголізм,
наркоманія, небезпечні ігри та інше. І якщо думки матеріалізуються, то чи
повинна людина думати про це? Чи не слід пам’ятати, що думка має запах?
Ми вважаємо, що
автор тому і змушує свого героя робити непосильні спроби - думати про щось
інше, показуючи , як це важко і майже неможливо. І якщо ти уже потрапив у
лещата цих думок, то ти повинен зробити все, щоб виплутатись і перемогти. А
тому цей твір для кого захоплююча історія, а для кого повчальна притча про
можливості людського розуму і про необхідності його використовувати на всі сто
відсотків.
ΙV.Заключна частина.
1.Підсумок уроку:
-
Аналітична робота над оповіданням Р.Шеклі «Запах думки» дає нам можливість
зрозуміти авторську позицію, відображену у змісті твору «... завдяки своєму
розуму й умінню пристосовуватися людина
була завжди і скрізь царем природи...».
Недарма сам Р.Шеклі говорить, що
«мені не потрібна вічність, мені достатньо миті», так само Лерою Кліві достатньо
було миті, щоб силою думки, пройшовши всі етапи, відмічені в схемі «Сила думки», випробування обмеженого
простору планети
З-М-22, врятувати собі життя, що
є найбільшою цінністю кожної людини.
Отже і ви, діти, цінуйте своє життя,
дорожіть ним та будьте такими наполегливими у досягненні своєї мети, як герой
оповідання Р.Шеклі «Запах думки» Лерой Кліві.
2.Домашнє завдання: всім – вивчити, що таке наукова
фантастика; група Б – виписати
елементи наукової фантастики з тексту оповідання «Запах думки»; група А – скласти схему-характеристику Кліві.
мяу
ВідповістиВидалити