Лотоси залишилися байдужими
Втілення ідеї моральної справедливості
у новелі Рюноске Акутагави «Павутинка»
Мета: ознайомити
учнів з творчістю Рюноске Акутагави шляхом аналізу його твору «Павутинка» і на
його основі формувати аналітико-інтерпретаційні компетентності школярів;
закріплювати літературознавчі терміни, Формувати провідну думку про вищу моральну справедливість як
плату за свої вчинки; розвивати емоційний інтелект; виховувати читацьку
культуру.
«Людина по-справжньому стає людиною тільки
в момент прийняття рішення».
Тілліх П.
«Идти на небо по ступеням добрих дел –
Вот жизни смысл и наш земной удел»
Єлізавета Рєзнікова
Хід уроку
1. Оганізаційно – мотиваційна частина.
- Мені запам’ятався цікавий вислів: «Шукай друзів, розмова з якими варта була би
читання хорошої книги, і книг, читання яких варте було би розмови з філософом».
І сьогодні в нас саме така книга – книга, яка здатна схвилювати, заставити
задуматися і осмислити сенс життя
взагалі. Це новела японського
письменника, що жив у кінці 19 - на початку 20 ст., Рюноске Акутагави
«Павутинка».
Слайд
№ 1,2 – портрет Акутагави з датами
життя і смерті письменника.
2.Повідомлення
теми, завдання уроку.
Слайд
№3 - «Лотоси
залишилися байдужими»
Втілення ідеї моральної справедливості у новелі Рюноске Акутагави
«Павутинка»
-
Наше завдання: зрозуміти, який насправді зміст криється у такому невеликому
тексті і заради чого його варто прочитати.
3.
Аналітико-інтерпретаційна діяльність над новелою «Павутинка».
1)
Етап передрозуміння.
-
Все зрозуміло вам у новелі? А чого не зрозуміли?
-
Які запитання виникли?
2)
Словникова робота .
Слайд
№4.
(Голкова
гора – згідно з японською міфологією, гора в пеклі.
Ріка
Сандзу - згідно з японською
міфологією, ріка, яку переходять грішники, до того,як потрапити до пекла.
Будда – буквально «осяяний». Стан Будди - вищий стан святості.
Будда не був богом, він був людиною. Вивчав філософію і шукав остаточну істину.
Справжнє ім’я його -Сіддхартха Гаутамі, жив приблизно у 567-488 роках до н.е.
Проповідував учення про спасіння.
Р
і - міра довжини, дорівнює 3,9 км.)
3)
Аналіз новели.
- Де і коли відбуваються події, змальовані у
творі? ( У раю, вранці, біля лотосового ставу, крізь товщу
води якого видно підземне царство, де є Голкова гора, Озеро крові, ріка Сандзу.
Продовжуються в своєрідному порталі – Кандата піднімається по павутинці, падає
в пекло. І закінчуються в раю, коли наближається полуднева пора).
-
Чи можна точніше визначити час? Чому? ( Нема рівня стану цивілізації. А все
– таки час приблизно після 488 р. до н. е., тобто після завершення земного
шляху Будди –і до сьогодення).
- Що дізналися про Буду із тексту? (Зачитати
цитати).
«Будда
зупинився в роздумах». «Будда пригадав, що розбійник Кандата подарував одного
разу життя павучкові, і захотів, якщо це можливо, спасти грішника за одну лише
цю добру справу». «На щастя, на очі потрапив павучок,..». «Обережно взяв у руки
найтоншу павутинку й опустив її кінець у воду між перлинно - білими лотосами».
«Стоячи на березі лотосового ставу, Будда бачив усе, що сталося…». «…Із
засмученим лицем продовжив свою прогулянку».
- Як ці слова характеризують Будду?
- Зверніть
увагу на слова: «якщо це можливо». Чому, на вашу думку, вони є в тексті?
(В
буддизмі, а це релігійно - філософське вчення, що виникло в Стародавній Індії в
6-5 ст. до н.е., є вчення про 6 локів (як рівнів існування , починаючи з раю і
аж до пекла, де сказано, що грішникам із 6 локи допомогти практично неможливо.
Єдиний шлях – вони самі можуть своїми поступками і покірливістю спастись).
-
Чому Будда вирішив допомогти Кандаті? Чому не комусь іншому?
(
Випадково: «трапилось так». Така авторська воля – спробувати допомогти Кандаті
і показати, що і для нього можливе спасіння ).
-
Отже, Будда дає шанс кожному, незалежно від того, хто скільки грішив? Чому? (
На відміну від християнства, у буддизмі муки не вічні, завжди є можливість
припинити страждання)
-
А тепер скажіть, коли це можливо? (Коли людина покається і смиренністю це
доведе).
-
За які гріхи Кандата опинився у пеклі? («Він учинив багато злочинів: убивав,
грабував, підпалював»).
-
А хіба так буває, щоб людина тільки грішила? Які добрі справи є на його рахунку? ( Тільки одна: не задавив павучка
у лісі, хоч уже приготувався це зробити. Є і пояснення цього вчинку самим
Кандатою: « Ні, він хоч і маленький, а, що не кажи, живе створіння. Шкода
вбивати його даремно»).
-
Як ми називаємо вчинки, де проглядається співчуття, розуміння інших? (Гуманними,
що означає по – справжньому людськими).
-
Зверніть увагу на епіграф: « Людина по – справжньому стає людиною тільки в
момент прийняття рішення». Як можна розцінити дії і Будди, і Кандати з цієї
точки зору? (Рішення Будди завжди гуманні, він прагне до досконалості і в
людях вміє побачити їх кращі риси. Кандата знає, що таке добрі вчинки, але
випадок із павучком – єдина справа, за яку його можна назвати людиною).
-
А як у тексті говориться про Кандату І чому так? ( Порівнюється із здихаючою
жабою, бо він , як і всі інші «злочинні душі, кинуті після багатьох мук у
самісінькі глибини підземного царства», що не знаходили сили стогнати і
плакати, були огидними, як, в принципі, і їх дії в земному житті. А ще тому, що
справжня краса людини –в душі, в добрих
справах, а лиходії – бридкі, як жаби).
-
Яке спасіння пропонує Будда Кандаті? (Павутинку
райського павучка).
- Чому – павутинку, причому найтоншу? (Мабуть,
аналогія з доброю справою Кандати, яка ще й єдина, або - як соломинку в
українському фольклорі: «Утопаючий за соломинку хватається». Тобто, пропонується не просте спасіння, а
надія на порятунок, віра в можливість спасіння і випробовування героя).
-
Коли Кандата отримав надію на спасіння? ( Коли підвів голову і почав
углядатися в темряву, що нависла над Озером крові, тобто, коли поглядом
звернувся до високого – до неба, шукаючи там надію).
-
В чому особливість цієї павутинки? (З’єднує
світи - рай і пекло, інакше - гіперпростір, вона здатна витримати
неймовірну вагу – Кандату і тисячі грішників).
Слайд
5. (Павутина)
1.
Павутина - символ
сходження: гора, драбина, дерево, хрест, ліана.
2.
Нитка, якою Великий
Ткач або Велика Мати зв’язують чи прив’язують людей до павутини життя (минуле,
теперішнє, майбутнє).
3.
Спіраль - творіння
і розвиток.
4.
Символ людської
тлінності.
- Чи
змінився Кандата? Чи є його погляд вверх дійсно пошуком високого, світлого?
Доведіть текстом.(Не змінився. Про це
свідчать його мова, спосіб мислення, дії).
-
Як схематично можна зобразити світ новели? (Побудова
схеми. Після побудови - демонстрація
слайду 6.
Слайд
6
(Модель світу у новелі Рюноске
Акутагави «Павутинка»)
-
У цій схемі є кілька неточностей. Знайдіть їх. (Колір лотосів – перлинно-білий, а в схемі є жовті і рожеві; Кандата в
пеклі один, а в тексті грішників багато).
- Кандата
не зміг покинути підземне царство, не використав можливість спасіння. Чому його
шлях обірвався на середині? (Погляд Кандати вниз – закричав, щоби грішники злізли
з ЙОГО павутинки, проявив егоїзм. Тобто, Кандата не змінився, він не той, кого
можна спасти).
-
А чому павутинка обірвалася не там, де за неї чіплялися багато тисяч грішників,
а там, де за неї вчепився Кандата? (Павутинка
– срібна. А срібло – благородний метал, темніє від великої кількості негативних
емоцій і поступків. Темніє – значить, псується, тому сам Кандата винен у
тому, що повернувся в пекло).
-
Де знаходиться середина шляху від пекла до неба і чому саме туди зміг добратися
Кандата? (Він повернувся Туди, звідки
починався його шлях).
-
Як Будда сприйняв все, що відбулося в
глибині Лотосового ставу? Чому не врятував, як подав надію? (Ймовірно, він знав, що так станеться, але його серце, на відміну від
серця Кандати, вміло співчувати. І ще спасти можна тоді, коли це призведе до
добра. А просте милосердя – не кращий вихід).
-
Цей твір – новела. Яка головна особливість новели? (Неочікуваний фінал).
-
А фінал твору дійсно неочікуваний? До якого
жанру можна ще віднести текст? (Притча –
є повчальний висновок).
-
Зверніть увагу на побудову тексту. Яку особливість помітили? (Текст має 3 частини (триєдинство?), 1 і
3 розповідають про Будду і про рай, 2 -
про Кандату і про пекло. Використано прийом обрамлення).
-
Чому так побудовано текст? Це має якесь додаткове значення? (Ідея торжество добра і справедливості
втілена в архітектоніці твору також).
-
На початку твору біля ніг Будди стеляться лотоси, в кінці вони також є. Це випадково, чи має якесь
значення?
Слайд
7. Символ лотоса
Творчої
сили
Чистоти
Чудесного
народження
Духовного
просвітлення
Співчуття
Смерті
і воскресіння).
-Лотос
насамперед є символом світового дерева, що зв’язує 3 рівні світобудови,оскільки
його корінь знаходиться в намулі, стебло – у воді, а листя і квіти – зернені до
неба.
-
То чому «лотоси залишилися байдужими»? (У
них корені – у пеклі(???), тому їм істина про неможливість спасіння Кандати
була відома давно).
-
Чи завжди лотоси залишаються байдужими? (Ні,
вони стеляться біля ніг Будди, розливаючи
«незбагненно солодкі пахощі», А в кінці твору –«невимовно солодкі
пахощі». Отже, вони – як вищі судді).
-
Чи можна говорити про те, що лотоси – також герої новели? (Ні, але вони важливі для кращого розуміння тексту. Знаючи символіку
лотоса, краще розумієш, чому героям уготовано саме таке майбутнє: Будда
стверджує свою високу моральність, а Кандата – не переродився, не здатний до
співчуття, для нього важливим є тільки те, що йде йому на користь, тобто, він
егоїст).
- Рюноске Акутагава був учнем відомого
японського письменника Нацуме Совекі. Тому в навелах Акутагави, як і в творах
його учителя,показано егоїзм як гостру проблему в цілому в суспільстві, як
«державний егоїзм Японії».
4.
Етап рефлексії.
- Яка
головна думка твору? ( Кожен повинен
відповідати за свої вчинки. Існує вища справедливість, і за все прийде
розплата).
- Що
нового ви дізналися на уроці?
-
Чи на всі запитання, які у вас виникли, ви отримали відповіді?
-
Закінчити урок хочу словами Єлизавети
Рєзникової:
«Идти на небо по ступеням добрих дел –
Вот
жизни смысл и наш земной удел»
Слайд
8. Домашнє завдання:
1)
Вищий рівень: написати твір-мініатюру «Сенс назви новели Рюноске Акутагави
«Павутинка».
2)
Середній і достатній рівні – скласти порівняльну характеристику Будди і
Кандати.
3)
За бажанням – проілюструвати новелу Акутагави «Павутинка»
Немає коментарів:
Дописати коментар